Kuchenka gazowa
fot: Lee J Haywood, flickr.com/CC

Gaz ziemny w Polsce i na świecie

Czy gaz ziemny jest ekologiczny?

Wprawdzie gaz ziemny nie jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii, to jednak w porównaniu z taką np. biomasą, wydziela od niej podczas spalania o wiele mniej zanieczyszczeń.

Dlatego też gaz ziemny, a konkretnie jego przemysłowe odmiany (które zanim dotrą do odbiorcy, poddawane są zabiegom oczyszczającym i wzbogacającym) jest w zasadzie źródłem tzw. czystej energii. W końcu używamy w domu kuchenek na gaz i nic nam się z tego tytułu nie dzieje (pod warunkiem, że nic nie wybuchnie).

Piec gazowy

fot: Nolf, źródło: wikimedia.org, CC

Gaz ziemny ma wiele zastosowań. Do podstawowych należy jego przesył bezpośrednio do gospodarstw domowych, gdzie wykorzystywany jest jako źródło zasilania kuchenek gazowych oraz piecyków podgrzewających wodę (zarówno bieżącą, jak i w obiegu CO). Gazu używają też niektóre ciepłownie lokalne, by opalać nim kotły instalacji CO. Poza tym istnieją elektrownie zasilane gazem oraz mamy jeszcze gaz LPG, czyli propan-butan, który wykorzystywany jest jako paliwo samochodowe. Produkcja LPG tylko częściowo związana jest z wydobyciem gazu ziemnego. Spore jego ilości otrzymuje się również w wyniku rafinacji ropy naftowej.

Polskie wydobycie gazu ziemnego kształtuje się na poziomie nieco ponad 4 mld, m? i stanowi zaspokojenie zaledwie trzeciej części naszego zapotrzebowania na ten surowiec. Coś tam się od dłuższego czasu mówi o jakimś gazie łupkowym, ale jak zwykle sensacja goni sensację, a na konkrety przyjdzie jeszcze poczekać. Póki co, Norwegia wpuściła nas na swoje szelfy i większe z tego będą na razie profity, niż z legendarnych już łupków. Nasze niedobory gazu importujemy głównie z Rosji, lecz nie tylko, bo jeszcze z Niemiec i Czech.

Butle z gazem

fot: Krish Dulal, źródło: wikimedia.org, CC

A co słychać w świecie? Dominują USA i Rosja, zamieniając się od czasu do czasu miejscami. W roku 2009 Stany Zjednoczone wydobyły 593,4 mld. m?, a Rosja 527,5 mld. m”. Potem jest przepaść i następnie: Kanada (161,4), Iran (131,2), Norwegia (103,5), Katar (89,3), Chiny (85,2). Polska ze swoim wydobyciem plasuje się dopiero w czwartej dziesiątce.

EKOhabitat.pl/gt

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>